Sonun başlangıcı için geri sayım başladı.
Dünyanın sonuna hoşgeldiniz.

Menü

Türkiye Suriye Savaşı Kapıda

Malatya'dan havalandıktan bir süre sonra radar ve telsiz irtibatının kesildiği Türk savaş uçağı, Hatay'ın Samandağı ilçesi güneyinde Suriye karasularına düştü.
Türk Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş uçağı, Malatya’dan havalandıktan sonra Akdeniz üzerinde kayboldu. Pilotlarla iletişim kesildi, bölgede arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. Arama çalışmaları neticesinde F-4E tipi uçakla düşen pilotlar sağ olarak Akdeniz’de bulundu.

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden olayı duyurdu. Yapılan açıklamada, "Malatya Erhaç Meydanı’ndan kalkış yapan bir uçağımız ile bugün saat 11.58’de Hatay ili güneybatısında deniz üzerinde radar ve telsiz teması kesilmiştir" denildi.

ASKERİ UÇAKLAR SEVK EDİLDİ

Radardan kaybolan ve telsiz bağlantısı kurulamayan savaş uçağını aramak için Malatya Erhaç’taki 7’nci Ana Jet Üs Komutanlığı ile Ankara Etimesgut Askeri Havaalanı’ndan kalkan askeri uçaklar bölgeye sevk edildi. Uçakların arama kurtarma çalışmaları sürerken, Adana İncirlik’ten de askeri helikopterler destek için bölgeye gitti.

'UÇAĞI SURİYE DÜŞÜRDÜ'

Lübnan'daki Hizbullah televizyonu El Manar ise, Suriye güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Türk askeri uçağının Suriye tarafından düşürüldüğünü iddia etti.

Beyrut merkezli El Manar, "Suriyeli güvenlik kaynakları, Manar'ın Şam'daki muhabirine, Türk askeri uçağının Suriye güçleri tarafından düşürüldüğünü doğruladı" denildi.

RUS TELEVİZYONU: TÜRK PİLOTLAR YAKALANDI

Rusya'nın Arapça yayın yapan Russia Today televizyonunun görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde ise, Türk askeri uçağının, Suriye güçleri tarafından vurulduğu ve iki Türk pilotun yakalandığı iddia edildi. Başka bir iddiaya göre ise, Türk savaş uçağının Suriye hava sahasını ihlal etmesi sonrasında düşürüldüğü yönünde.

Suriye karasularında düşen Türk uçağının iki pilotunun sağ kurtulduğu açıklanmıştı. Ancak bu haberler henüz resmi olarak doğrulanmadı.

‘TERMINATOR’ VE ‘PHANTOM’LAR BULUNUYOR

Malatya’daki 7’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda, F-4E 2020 ’Terminatör’ uçaklarının görev yaptığı 171’inci Filo ile RF- 4E keşif uçaklarının görev yaptığı 173’üncü Filo konuşlu bulunuyor. ’Phantom’ olarak adlandırılan bu uçaklarda 1 pilot ve 1 silah sistem subayı olmak üzere 2 personel görev yapıyor.

SURİYE KARASULARININ 8 MİL AÇIĞINA DÜŞTÜĞÜ İDDİASI

Bu arada irtibat kesilen savaş uçağının, Suriye karasularının 8 mil açığında uluslararası sulara düştüğü bilgisi geldi. Hatay’ın Samandağ İlçesi’nin güney batısında Akdeniz’e düştüğü belirtilen uçağı arama çalışmaları başlatıldı.
Pilotların akıbetiyle ilgili henüz bilgi alınamazken, bölgeye sevk edilen uçak ve helikopterlerle arama ve kurtarma çalışması başlatıldı. Mersin ve İskenderun’dan da 2 firkateyn ve 1 Sahil Güvenlik botu bölgeye hareket etti.

VALİ SARAN: “AKIBETİ HAKKINDA GELEN BİR BİLGİ YOK”

Malatya Valisi Ulvi Saran, Malatya Erhaç Üssü’nden 10.30’da kalkan, Hatay’ın güneybatısında deniz üzerinde radar ve telsiz irtibatı kesilen F-4 jet uçağının saat 12.00 sıralarında radarda kaybolduğunu belirterek, "İzlenemez duruma geldi. Uçakta 2 pilot bulunuyordu. Uçağın akıbeti hakkında şu anda bize gelen bir bilgi yok. Gelişmeleri takip ediyoruz" dedi.

PİLOTLAR SAĞ OLARAK BULUNDU

Arama kurtarma çalışmaları neticesinde F-4E Phantom tipi uçakla Akdeniz'e düşen pilotlar sağ olarak kurtarıldı. Pilotların 2002 ve 2009 yıllarında Hava Harp okulundan mezun oldukları ve sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Türk jetini Suriye düşürdü !!!

Başbakanlık'ta düzenlenen zirve sonrası yapılan açıklamada "Uçağımızın Suriye tarafından düşürüldüğü anlaşılmıştır" denildi.

Akdeniz'de Suriye açıklarında düşen Türk savaş uçağının Suriye tarafından düşürüldüğü açıklandı.

Açıklama Başbakanık Resmi Konutu'nda düzenlenen güvenlik zirvesi sonrası yapıldı.

Başbakan Erdoğan, gelişme üzerine Meksika ve Brezilya ziyaretleri dönüşü ayağının tozuyla güvenlik zirvesini topladı.

Zirvenin ana gündem maddesi 'Suriye'nin Türk savaş uçağını düşürdüğü' iddiasıydı.

2 saat 10 dakika süren zirve sonrası yapılan yazılı açıklamada "Uçağımızın Suriye tarafından düşürüldüğü anlaşılmıştır" denildi.

Açıklamada, 22 Haziran 2012 tarihinde görev uçuşu için Malatya Erhaç Meydanı'ndan kalkış yapan uçakla, radar ve telsiz temasının kesilmesinin akabinde yaşanan gelişmelerin, yapılan toplantıda ele alındığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

''İlgili kurumlarımızın sağladığı verilerin değerlendirilmesi ve Suriye ile yürütülen ortak arama kurtarma faaliyetleri çerçevesinde elde edilen bilgiler neticesinde uçağımızın Suriye tarafından düşürüldüğü anlaşılmıştır.

Pilotlarımız dahil arama kurtarma çalışmaları halen devam etmektedir.
Türkiye olayın tam olarak aydınlatılmasının ardından, nihai tavrını ortaya koyacak, atılması gereken adımları kararlılıkla atacaktır.''


Suriye'den ilk açıklama

Suriye Savunma Bakanlığı'ndan Türk jeti ile ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, "Türk jeti sınırımızdan 1 kilometre içeriye girdi Hedefi vurduktan sonra türk uçağı olduğunu tespit ettik'' denildi.